Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że bufor nie będzie przetwarzany z dnia 31 października na 1 listopada. W pozostałe dni - bufor przetwarzany jest normalnie.

Pozdrawiamy serdecznie

Zespół NUKAT

 

Jesteś molem książkowym? Sprawdź się w naszym quizie!
Znajdziesz go na stronie naszego katalogu w górnym lewym rogu.

Zapraszamy do wspólnej zabawy - pracownicy Centrum NUKAT

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszam do Centrum NUKAT  BUW w dniach 13-14 listopada 2017 na spotkanie bibliotekarzy systemowych,  członków Grupy Roboczej ds. Standardów Katalogowania  oraz członków Zespołu Konsultacyjnego KABA. 

W tym roku  postanowiliśmy zgromadzić w jednym miejscu i czasie  wszystkie  grupy naszych współpracowników z bibliotek NUKAT  – przecież niektórzy z Was dublują funkcje i swój udział w różnych gremiach,  pozostali mogą być zainteresowani wymianą informacji i pomysłów pomiędzy  grupami.  A będzie o czym opowiadać  i nad czym pracować… 

Kończymy jubileuszowy (15!)  rok centralnego katalogu   NUKAT bogatsi o:

  • Pięć nowych bibliotek, 230 tys. rekordów bib. i 180 tys. rekordów khw
  • Dwa nowe wydania formatów MARC21: dla książki i starego druku
  • Nowe tablice transliteracyjne dla języków bardzo rzadkich, ale jednak obecnych w naszych bibliotekach
  • Plan wdrożenia standardu  RDA, w czym przyjaźnie  nas wspiera  międzynarodowa awangarda  katalogerska

… oraz dziesiątki pomniejszych, ale też ważnych nowych tematów, projektów, procedur.  O nich wszystkich chcemy opowiedzieć,  posłuchać Waszych opinii i  sugestii  oraz wspólnie  zaplanować następny rok.  Sami popatrzcie na program i zarejestrujcie się już dziś (ograniczona liczba miejsc, obowiązuje kolejność zgłoszeń). Rejestracja trwa do 27 października br.

 

Zapraszam serdecznie w imieniu Zespołu Centrum NUKAT

 Ewa Kobierska-Maciuszko                                                                           

Miło nam zawiadomić, że rozpoczęliśmy akcję dodawania w naszych rekordach dla nazw osobowych i korporatywnych  - identyfikatorów VIAF (Virtual International Authority File) i ISNI (International Standard Name Identifier).

VIAF to największa międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych, która w celu ujednolicenia zapisu nazw osobowych zbiera z bibliotek z całego świata - od Biblioteki Kongresu (USA) do biblioteki w Aleksandrii (Egipt) -  różne wersje tych nazw i prezentuje  je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Z kolei  ISNI to narzędzie służące kontroli danych dotyczących osób i instytucji zaangażowanych w działalność twórczą, które poprzez przydzielenie im identyfikatorów pozwala rozpoznać autorów i śledzić ich dorobek w dużych zbiorach dokumentów cyfrowych. To ułatwia wyszukiwanie autorów, zwłaszcza w przypadkach kiedy stosują różne formy zapisu nazwiska czy imienia lub publikują pod zmienionym nazwiskiem.

Dodatkowo, w interfejsie www katalogu NUKAT przygotowaliśmy dla naszych użytkowników wygodne przejścia do klastra VIAF i  bazy ISNI. Zapraszamy!!!

 

 

Szanowni Państwo
W związku ze świętem 15 sierpnia (wtorek) nastąpi zmiana w przetwarzaniu bufora bazy NUKAT - bufor nie będzie przetwarzany z 14 na 15 sierpnia (szczegóły na rysunku). 14 sierpnia (poniedziałek) jest zwykłym dniem pracy Centrum NUKAT.

 

logo

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
ul. Dobra 56/66
00-312 Warszawa

(+48) 22 55 25 351

(+48) 22 55 25 655

nukat@uw.edu.pl

© 2016 NUKAT. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka cookies | Mapa strony