Miło nam zawiadomić, że rozpoczęliśmy akcję dodawania w naszych rekordach dla nazw osobowych i korporatywnych  - identyfikatorów VIAF (Virtual International Authority File) i ISNI (International Standard Name Identifier).

VIAF to największa międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych, która w celu ujednolicenia zapisu nazw osobowych zbiera z bibliotek z całego świata - od Biblioteki Kongresu (USA) do biblioteki w Aleksandrii (Egipt) -  różne wersje tych nazw i prezentuje  je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Z kolei  ISNI to narzędzie służące kontroli danych dotyczących osób i instytucji zaangażowanych w działalność twórczą, które poprzez przydzielenie im identyfikatorów pozwala rozpoznać autorów i śledzić ich dorobek w dużych zbiorach dokumentów cyfrowych. To ułatwia wyszukiwanie autorów, zwłaszcza w przypadkach kiedy stosują różne formy zapisu nazwiska czy imienia lub publikują pod zmienionym nazwiskiem.

Dodatkowo, w interfejsie www katalogu NUKAT przygotowaliśmy dla naszych użytkowników wygodne przejścia do klastra VIAF i  bazy ISNI. Zapraszamy!!!

 

 

logo

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
ul. Dobra 56/66
00-312 Warszawa

(+48) 22 55 25 351

(+48) 22 55 25 655

nukat@uw.edu.pl

© 2016 NUKAT. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka cookies | Mapa strony