Szanowni Państwo,

Od czerwca br. wprowadzamy zmiany dotyczące dystrybucji rekordów analitycznych.

Najistotniejsza z nich to podział plików rekordów analitycznych, przygotowywanych przez Centrum NUKAT dla każdej biblioteki, na odrębne pliki rekordów związanych z rekordami macierzystymi dla druków zwartych i odrębnie dla druków ciągłych. Takie pliki będą przygotowywane jedynie dla bibliotek, które zadeklarują chęć pobierania z bazy NUKAT rekordów analitycznych, a nie jak dotychczas dla wszystkich bibliotek współpracujących z Centrum NUKAT. Biblioteki o wymienionych symbolach nie muszą składać takiej deklaracji, ponieważ liczba symboli dopisanych do rekordów analitycznych wyraźnie świadczy o ich współpracy w tym zakresie: BSTOK_U, GD_PAN, GD_U, GL_001, KIEL_010, KR_253, KR_295, KR_306, KR_U, LUBL_KUL, LUBL_M, LUBL_U, OLSZT_003, SIEDL_001, SZCZ_010, TARN_010, TOR_U, WA_392, WA_ITOM oraz WR_U. Dotychczasowe rozwiązanie kontynuowane będzie do końca sierpnia 2018.

W nowych plikach pojawią się nie tylko nowe rekordy analityczne związane z rekordami macierzystymi opatrzonymi symbolem biblioteki, ale dodatkowo wszystkie istniejące w bazie NUKAT rekordy analityczne związane z rekordami macierzystymi, do których dodano symbol biblioteki w dniu poprzednim.

Szczegóły dotyczące pobierania plików opisane są w załączniku nr 1 (Pobieranie plików paczek rekordów analitycznych).

Dodatkowym ułatwieniem dla Państwa będzie automatyczne dodawanie przez Centrum NUKAT symbolu biblioteki do rekordów analitycznych związanych z rekordami macierzystymi dla druków zwartych. Aby jednak skorzystać z tej funkcjonalności, biblioteka musi zobowiązać się do ładowania do bazy lokalnej wszystkich rekordów wystawionych w pliku przez NUKAT, związanych z rekordami macierzystymi dla druków zwartych. Dodatkowo przed skorzystaniem z nowego udogodnienia biblioteka musi przejść procedurę uzupełniania bazy lokalnej brakującymi rekordami analitycznymi i porządkowania symboli w tym zakresie.

Procedura ta opisana jest w załączniku nr 2 (Rekord analityczny – procedura uzupełniania bazy lokalnej brakującymi rekordami analitycznymi i porządkowania symboli).

Prosimy osoby odpowiedzialne za współpracę z Centrum NUKAT o kontakt mailowy w celu:

- pobierania plików z rekordami analitycznymi - przekazanie deklaracji chęci pobierania z bazy NUKAT rekordów analitycznych (biblioteki niewymienione w pierwszym akapicie);

- dodawania symboli przez Centrum NUKAT do rekordów analitycznych – przekazanie zobowiązania do ładownia do bazy lokalnej wszystkich rekordów analitycznych wystawianych przez NUKAT w pliku, związanych z rekordami macierzystymi dla druków zwartych

- przeprowadzenia procedury uzupełniania bazy lokalnej brakującymi rekordami analitycznymi i porządkowania symboli (zgodnie z załącznikiem nr 2).

Dziękujemy Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu za czynny udział w testowaniu nowego narzędzia!