Konferencja "Czasopisma naukowe w bibliotekach - zmierzch czy świt", 19-20 września 2016 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego.

Kryzys ekonomiczny, rozwój Internetu, zmiana preferencji czytelniczych  to tylko niektóre powody dynamicznych zmian na rynku prasy i czasopism.  Jednocześnie w środowisku naukowym to czasopisma punktowane są materiałami szczególnie poszukiwanymi a publikowanie w nich jest przez naukowców pożądane. Jak biblioteka powinna podchodzić do różnorodnych potrzeb swoich użytkowników? Jakie są ich oczekiwania wobec biblioteki? Czy dla czasopism jest jeszcze miejsce w bibliotekach -  zwłaszcza dla tych papierowych, nienaukowych i zajmujących miejsce w kurczących się magazynach? Czy przyszłością bibliotek naukowych są czasopisma jedynie w formie elektronicznej?

W 2016 roku mija 10 lat działalności Biblioteki UG w nowym gmachu oraz 20 lat od momentu utworzenia na serwerze BUG Centralnej Kartoteki Tytułów Czasopism.  Rocznice te są  dodatkowymi pretekstami do zorganizowania konferencji „Czasopisma naukowe w bibliotekach – zmierzch czy świt”, która będzie próbą całościowego spojrzenia na problematykę czasopism oraz na nowe funkcje biblioteki z nimi związane.

Zobacz stronę konferencji