Ruszyła sprzedaż nowego wydania "Formatu MARC 21 rekordu bibliograficznego dla książki" - podstawowej instrukcji katalogowania wydawnictw zwartych w katalogu NUKAT. To wydanie to pierwszy krok do realizacji założeń standardu RDA w naszym katalogu. http://www.sbp.pl/wydawnictwa/produkt?produkt_id=313

Ponieważ zmian w stosunku do poprzedniej aktualizacji było dużo (głownie związanych z "zasadą trzech", polami 33X, zmianą terminologii, zasadą "bierz co widzisz", stosowaniem podpola $e również w polach 1XX i powtarzalność tego pola, rezygnacją ze stosowania skrótów), jest to zupełnie nowe wydanie, oznaczone jako "Wyd. IV". Część zmian została już wdrożona (jak już wspomniane pola 33X, czy też zniesienie "zasady trzech"). Konkretna data rozpoczęcia stosowania zasad zawartych w zaktualizowanym "formacie" uzależniona jest m.in. od przebiegu szkoleń, przygotowań technicznych itd. Będzie ona przedmiotem konsultacji z Państwem (jako data rozpoczęcia katalogowania wg nowych zasad planowana jest data październikowa). Planowane jest również spotkanie dla bibliotekarzy systemowych, poświęcone właśnie aktualizacji formatu i problemów z tym związanych. Szczegóły we wrześniu.