Ruszyła sprzedaż nowego wydania "Formatu MARC 21 rekordu bibliograficznego dla książki" - podstawowej instrukcji katalogowania wydawnictw zwartych w katalogu NUKAT. To wydanie to pierwszy krok do realizacji założeń standardu RDA w naszym katalogu. http://www.sbp.pl/wydawnictwa/produkt?produkt_id=313

Ponieważ zmian w stosunku do poprzedniej aktualizacji było dużo (głownie związanych z "zasadą trzech", polami 33X, zmianą terminologii, zasadą "bierz co widzisz", stosowaniem podpola $e również w polach 1XX i powtarzalność tego pola, rezygnacją ze stosowania skrótów), jest to zupełnie nowe wydanie, oznaczone jako "Wyd. IV". Część zmian została już wdrożona (jak już wspomniane pola 33X, czy też zniesienie "zasady trzech"). Konkretna data rozpoczęcia stosowania zasad zawartych w zaktualizowanym "formacie" uzależniona jest m.in. od przebiegu szkoleń, przygotowań technicznych itd. Będzie ona przedmiotem konsultacji z Państwem (jako data rozpoczęcia katalogowania wg nowych zasad planowana jest data październikowa). Planowane jest również spotkanie dla bibliotekarzy systemowych, poświęcone właśnie aktualizacji formatu i problemów z tym związanych. Szczegóły we wrześniu.

RDA Steering Committee, Centrum NUKAT, the ISBD Review Group i EURIG/RDA Europe region organizują warsztaty poświęcone nowemu modelowi opisu danych bibliograficznych IFLA Library Reference Model (LRM). Warsztaty odbędą się 25 sierpnia 2017 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

5 lipca 2017 r. minęło 15 lat od wprowadzenia pierwszego rekordu bibliograficznego do katalogu centralnego NUKAT, a tym samym od rozpoczęcia w Polsce „pełnego” współkatalogowania. Początki nie były łatwe, ale dziś z dumą możemy stwierdzić, że biblioteki potrafią owocnie współpracować. Dowód ‒ ponad dziewięciomilionowy zbiór spójnych danych o zasobach naukowych i akademickich bibliotek w Polsce, który cały czas jest intensywnie rozbudowywany. To oczywiście zasługa bibliotek współpracujących, czyli partnerów NUKAT, których liczba od pamiętnego 5 lipca 2002 roku wzrosła już ponad pięciokrotnie! Dziękujemy wszystkim bibliotekarzom, informatykom, dyrektorom – tym z bibliotek wielkich i małych, tym którzy są z nami od początku i tym, którzy dołączyli w bieżącym roku. I zapraszamy do współpracy kolejne placówki.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
ul. Dobra 56/66