Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszam do Centrum NUKAT  BUW w dniach 13-14 listopada 2017 na spotkanie bibliotekarzy systemowych,  członków Grupy Roboczej ds. Standardów Katalogowania  oraz członków Zespołu Konsultacyjnego KABA.

W tym roku  postanowiliśmy zgromadzić w jednym miejscu i czasie  wszystkie  grupy naszych współpracowników z bibliotek NUKAT  – przecież niektórzy z Was dublują funkcje i swój udział w różnych gremiach,  pozostali mogą być zainteresowani wymianą informacji i pomysłów pomiędzy  grupami.  A będzie o czym opowiadać  i nad czym pracować…

Kończymy jubileuszowy (15!)  rok centralnego katalogu   NUKAT bogatsi o:

• Pięć nowych bibliotek, 230 tys. rekordów bib. i 180 tys. rekordów khw
  • Dwa nowe wydania formatów MARC21: dla książki i starego druku
  • Nowe tablice transliteracyjne dla języków bardzo rzadkich, ale jednak obecnych w naszych bibliotekach
  • Plan wdrożenia standardu  RDA, w czym przyjaźnie  nas wspiera  międzynarodowa awangarda  katalogerska

… oraz dziesiątki pomniejszych, ale też ważnych nowych tematów, projektów, procedur.  O nich wszystkich chcemy opowiedzieć,  posłuchać Waszych opinii i  sugestii  oraz wspólnie  zaplanować następny rok.  Sami popatrzcie na program i zarejestrujcie się już dziś (ograniczona liczba miejsc, obowiązuje kolejność zgłoszeń). Rejestracja trwa do 27 października br.

Zapraszam serdecznie w imieniu Zespołu Centrum NUKAT

Ewa Kobierska-Maciuszko

Ruszyła sprzedaż nowego wydania "Formatu MARC 21 rekordu bibliograficznego dla książki" - podstawowej instrukcji katalogowania wydawnictw zwartych w katalogu NUKAT. To wydanie to pierwszy krok do realizacji założeń standardu RDA w naszym katalogu. http://www.sbp.pl/wydawnictwa/produkt?produkt_id=313

Ponieważ zmian w stosunku do poprzedniej aktualizacji było dużo (głownie związanych z "zasadą trzech", polami 33X, zmianą terminologii, zasadą "bierz co widzisz", stosowaniem podpola $e również w polach 1XX i powtarzalność tego pola, rezygnacją ze stosowania skrótów), jest to zupełnie nowe wydanie, oznaczone jako "Wyd. IV". Część zmian została już wdrożona (jak już wspomniane pola 33X, czy też zniesienie "zasady trzech"). Konkretna data rozpoczęcia stosowania zasad zawartych w zaktualizowanym "formacie" uzależniona jest m.in. od przebiegu szkoleń, przygotowań technicznych itd. Będzie ona przedmiotem konsultacji z Państwem (jako data rozpoczęcia katalogowania wg nowych zasad planowana jest data październikowa). Planowane jest również spotkanie dla bibliotekarzy systemowych, poświęcone właśnie aktualizacji formatu i problemów z tym związanych. Szczegóły we wrześniu.

RDA Steering Committee, Centrum NUKAT, the ISBD Review Group i EURIG/RDA Europe region organizowały warsztaty poświęcone nowemu modelowi opisu danych bibliograficznych IFLA Library Reference Model (LRM). Warsztaty odbyły się 25 sierpnia 2017 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Podajemy link do materiałów warsztatowych.

5 lipca 2017 r. minęło 15 lat od wprowadzenia pierwszego rekordu bibliograficznego do katalogu centralnego NUKAT, a tym samym od rozpoczęcia w Polsce „pełnego” współkatalogowania. Początki nie były łatwe, ale dziś z dumą możemy stwierdzić, że biblioteki potrafią owocnie współpracować. Dowód ‒ ponad dziewięciomilionowy zbiór spójnych danych o zasobach naukowych i akademickich bibliotek w Polsce, który cały czas jest intensywnie rozbudowywany. To oczywiście zasługa bibliotek współpracujących, czyli partnerów NUKAT, których liczba od pamiętnego 5 lipca 2002 roku wzrosła już ponad pięciokrotnie! Dziękujemy wszystkim bibliotekarzom, informatykom, dyrektorom – tym z bibliotek wielkich i małych, tym którzy są z nami od początku i tym, którzy dołączyli w bieżącym roku. I zapraszamy do współpracy kolejne placówki.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
ul. Dobra 56/66