Biblioteki NUKAT

Współpracujemy też z...

Kto może współpracować


Współpracę z katalogiem centralnym NUKAT może podjąć każda biblioteka naukowa, a w szczególnych przypadkach także biblioteka nienaukowa specjalistyczna, która ma techniczne warunki do jej realizacji oraz zaakceptuje obowiązujące zasady współpracy.

 

Zakres współpracy


Zawartość katalogu NUKAT jest budowana przez pracowników bibliotek współtworzących tę bazę. Jeżeli potrzebny opis znajduje się w NUKAT, bibliotekarz pobiera go wraz z kompletem rekordów haseł wzorcowych do swojej bazy lokalnej. Jeżeli opisu brak, bibliotekarz buduje potrzebny opis i po jego pojawieniu się w bazie NUKAT pobiera go do swojej bazy lokalnej. Opis ten jest odtąd dostępny do ponownego, wielokrotnego wykorzystania. Bibliotekarz zaznacza lokalizację dokumentu, umieszczając symbol własnej biblioteki w oryginale opisu w NUKAT. Bibliotekarze współpracujący z NUKAT mają możliwość dokonywania korekt i uzupełnień w danych w bazie NUKAT.
Wszyscy pozostali użytkownicy, którzy napotykają w bazie NUKAT istotne błędy lub braki, mogą je zgłaszać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Rodzaje współpracy


W zależności od uzyskanych uprawnień biblioteka współpracuje z NUKAT w trybie biernym lub czynnym.

Pobieranie danych - współpraca bierna

Biblioteka rozpoczyna współpracę z NUKAT od tzw. współpracy biernej, w ramach której ma prawo do pobierania danych. Bibliotekarz po skopiowaniu rekordu bibliograficznego do swojego katalogu dodaje do oryginalnego rekordu NUKAT symbol swojej biblioteki. Symbol ten jest wyświetlany w opisie NUKAT jako nazwa biblioteki linkująca do kopii tego opisu w katalogu lokalnym. W ten sposób użytkownik katalogu centralnego NUKAT zyskuje informację, w których bibliotekach znajduje się dany dokument i jaki jest jego status udostępniania.
Współpraca bierna umożliwia również pobieranie rekordów kartoteki haseł wzorcowych. Współpraca bierna jest bezpłatna.

1. Biblioteka zainteresowana rozpoczęciem współpracy przysyła Zgłoszenie na szkolenie 1 na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2. Po analizie danych zawartych w zgłoszeniu Centrum NUKAT ustala z biblioteką termin szkolenia dla informatyka/administratora bazy lokalnej oraz osoby odpowiedzialnej za współpracę biblioteki z katalogiem NUKAT i zespołu katalogujących bibliotekarzy. Szkolenia prowadzone są w trybie webinarium (online). Szkolenia są bezpłatne.

3. Centrum NUKAT przygotowuje "Porozumienie o pobieraniu danych z Narodowego Uniwersalnego Katalogu Centralnego NUKAT" (zobacz wzór porozumienia - pdf, 339 KB)

4. Uprawnienia do pobierania danych pracownicy biblioteki uzyskują po przeszkoleniu w Centrum NUKAT i podpisaniu przez kierownictwo biblioteki powyższego porozumienia.

5. Nieuzasadnione niewywiązywanie się biblioteki z warunków Porozumienia może skutkować zakończeniem współpracy z daną biblioteką i usunięciem jej symboli z rekordów bibliograficznych w katalogu NUKAT.

Pobieranie i wprowadzanie danych - współpraca czynna

Pełna współpraca z katalogiem NUKAT - bibliotekarz nie tylko pobiera dane (jak wyżej), ale także wprowadza je do bazy NUKAT. Dane (rekordy bibliograficzne i rekordy kartoteki haseł wzorcowych) są wprowadzane w formacie MARC21 za pomocą oprogramowania dostarczanego bezpłatnie przez Centrum NUKAT. Współpraca czynna jest bezpłatna.

1. Współpracę czynną danej biblioteki z katalogiem NUKAT poprzedza współpraca bierna.

2. Jeżeli biblioteka jest gotowa do wprowadzania danych do bazy NUKAT, przesyła Zgłoszenie na szkolenie 2 na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Szkolenia rozszerzające uprawnienia biblioteki odbywają się cyklicznie, 2 razy w roku. Szkolenia są bezpłatne.

4. Uprawnienia do wprowadzania danych pracownicy biblioteki uzyskują po przeszkoleniu w Centrum NUKAT i podpisaniu przez kierownictwo biblioteki "Porozumienia o współpracy w zakresie katalogowania w Narodowym Uniwersalnym Katalogu Centralnym NUKAT" (zobacz wzór porozumienia - pdf, 1350 KB)

5. Nieuzasadnione niewywiązywanie się biblioteki z warunków Porozumienia może skutkować zakończeniem współpracy z daną biblioteką i usunięciem jej symboli z rekordów bibliograficznych w katalogu NUKAT.

Wszelkie inne propozycje współpracy należy zgłaszać do Centrum NUKAT na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
logo

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
ul. Dobra 56/66
00-312 Warszawa

(+48) 22 55 25 351

(+48) 22 55 25 330

nukat@uw.edu.pl

© 2021 NUKAT. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka cookies | Mapa strony | Deklaracja dostępności