Zakończony został pierwszy etap procesu reclamation, czyli zsynchronizowania bazy NUKAT z katalogiem WorldCat.
Od 2006 roku przekazywaliśmy rekordy bibliograficzne do OCLC, organizacji prowadzącej WorldCat.
W zeszłym roku postanowiliśmy przeprowadzić reclamation, po którym nastąpi kilka zmian w dalszej współpracy z OCLC.
Reclamation polega na porównaniu całej bazy bibliograficznej NUKAT z bazą WorldCat.
Dla rekordów NUKAT zostają odnalezione ich odpowiedniki w WorldCat, a jeśli takich odpowiedników nie ma, rekordy NUKAT są przejmowane do WorldCata jako nowe.
Zarówno w worldcatowych odpowiednikach, jaki i w rekordach NUKAT przejętych jako nowe, zostaje dopisany symbol zbiorczy dla całej bazy NUKAT oraz - PIERWSZA NOWOŚĆ - symbole wszystkich współpracujących z NUKAT bibliotek, które znajdują się w odpowiednich rekordach NUKAT. Dzięki temu wzrośnie widoczność poszczególnych bibliotek nukatowych w bazie WorldCat, co z pewnością zaowocuje zwiększonym zainteresowaniem klientów zagranicznych ich zasobami.
DRUGA NOWOŚĆ - po porównaniu każdy rekord w bazie NUKAT otrzyma numer kontrolny OCLC. Pozwoli to na sprawne dbanie o spójność obu baz, pozwoli uruchomić zawsze działające linki z rekordów WorldCat do rekordów NUKAT i rekordów poszczególnych bibliotek nukatowych i również wpłynie pozytywnie na widoczność polskich danych bibliograficznych w światowej bazie. Dodawanie numerów kontrolnych OCLC do rekordów bibliograficznych NUKAT będzie rozłożone w czasie. Poinformujemy biblioteki o zakończeniu tego procesu.
Od czerwca 2024 wrócimy do przekazywania miesięcznych aktualizacji do WorldCata - będą to rekordy nowe, które pojawiły się w bazie NUKAT od ostatniego przekazania danych, informacje o rekordach usuniętych z bazy NUKAT oraz - TRZECIA NOWOŚĆ - rekordy zmodyfikowane w bazie NUKAT od momentu ostatniego przekazania danych (modyfikacją będzie tu nie tylko poprawka w treści rekordu, ale także dodanie/usunięcie symbolu z rekordu). W ten sposób wszelkie korekty dokonywane w bazie NUKAT będą odzwierciedlane w odpowiednich rekordach w bazie WorldCat.
Pierwsza faza reclamation, czyli porównanie baz i dopisanie symboli, zostało zakończone przez OCLC z bardzo pomyślnym wynikiem w końcu marca 2024.
Na ponad 5 milionów przekazanych do porównania rekordów bibliograficznych zaledwie 171 zawierało elementy, które uniemożliwiły dopasowanie rekordów do danych WorldCat lub przejęcie rekordów do WorldCata jako nowych. Elementy te zostaną przez nas skorygowane i rekordy zostaną przekazane ponownie do WorldCata przy pierwszej aktualizacji danych.
Tak rewelacyjny wynik porównania jest wspólną zasługą wszystkich bibliotekarzy tworzących katalog NUKAT - posługiwania się wspólną kartoteką haseł wzorcowych i ujednoliconymi zasadami tworzenia rekordów bibliograficznych. Dane NUKAT są spójne i tworzone według światowych standardów, co pozwala bardzo sprawnie przetwarzać i dopasowywać je w takiej skali do rekordów tworzonych w różnych bibliotekach na świecie.
Cieszy nas także świadomość niewątpliwych korzyści, jakie z tych w sumie niewielkich zmian popłyną dla użytkowników bibliotek.

 

logo

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
ul. Dobra 56/66
00-312 Warszawa

(+48) 22 55 25 351

(+48) 22 55 25 330

nukat@uw.edu.pl

© 2021 NUKAT. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka cookies | Mapa strony | Deklaracja dostępności