Uwaga,
Nie tylko biblioteki walczą o przetrwanie i dalszy rozwój katalogu NUKAT.
Takiego wsparcia, i to akurat z tej strony, się nie spodziewaliśmy!
Dziękujemy Konfederacja Lewiatan i jej Prezydentowi Panu Maciejowi Wituckiemu za bardzo wyważony i znaczący głos w ważnej, dla środowiska bibliotek akademickich i naukowych, sprawie.
Pełna treść pisma na stronie Konfederacji Lewiatan
Zakończony został pierwszy etap procesu reclamation, czyli zsynchronizowania bazy NUKAT z katalogiem WorldCat.
Od 2006 roku przekazywaliśmy rekordy bibliograficzne do OCLC, organizacji prowadzącej WorldCat.
W zeszłym roku postanowiliśmy przeprowadzić reclamation, po którym nastąpi kilka zmian w dalszej współpracy z OCLC.
Reclamation polega na porównaniu całej bazy bibliograficznej NUKAT z bazą WorldCat.
Dla rekordów NUKAT zostają odnalezione ich odpowiedniki w WorldCat, a jeśli takich odpowiedników nie ma, rekordy NUKAT są przejmowane do WorldCata jako nowe.
Zarówno w worldcatowych odpowiednikach, jaki i w rekordach NUKAT przejętych jako nowe, zostaje dopisany symbol zbiorczy dla całej bazy NUKAT oraz - PIERWSZA NOWOŚĆ - symbole wszystkich współpracujących z NUKAT bibliotek, które znajdują się w odpowiednich rekordach NUKAT. Dzięki temu wzrośnie widoczność poszczególnych bibliotek nukatowych w bazie WorldCat, co z pewnością zaowocuje zwiększonym zainteresowaniem klientów zagranicznych ich zasobami.
DRUGA NOWOŚĆ - po porównaniu każdy rekord w bazie NUKAT otrzyma numer kontrolny OCLC. Pozwoli to na sprawne dbanie o spójność obu baz, pozwoli uruchomić zawsze działające linki z rekordów WorldCat do rekordów NUKAT i rekordów poszczególnych bibliotek nukatowych i również wpłynie pozytywnie na widoczność polskich danych bibliograficznych w światowej bazie. Dodawanie numerów kontrolnych OCLC do rekordów bibliograficznych NUKAT będzie rozłożone w czasie. Poinformujemy biblioteki o zakończeniu tego procesu.
Od czerwca 2024 wrócimy do przekazywania miesięcznych aktualizacji do WorldCata - będą to rekordy nowe, które pojawiły się w bazie NUKAT od ostatniego przekazania danych, informacje o rekordach usuniętych z bazy NUKAT oraz - TRZECIA NOWOŚĆ - rekordy zmodyfikowane w bazie NUKAT od momentu ostatniego przekazania danych (modyfikacją będzie tu nie tylko poprawka w treści rekordu, ale także dodanie/usunięcie symbolu z rekordu). W ten sposób wszelkie korekty dokonywane w bazie NUKAT będą odzwierciedlane w odpowiednich rekordach w bazie WorldCat.
Pierwsza faza reclamation, czyli porównanie baz i dopisanie symboli, zostało zakończone przez OCLC z bardzo pomyślnym wynikiem w końcu marca 2024.
Na ponad 5 milionów przekazanych do porównania rekordów bibliograficznych zaledwie 171 zawierało elementy, które uniemożliwiły dopasowanie rekordów do danych WorldCat lub przejęcie rekordów do WorldCata jako nowych. Elementy te zostaną przez nas skorygowane i rekordy zostaną przekazane ponownie do WorldCata przy pierwszej aktualizacji danych.
Tak rewelacyjny wynik porównania jest wspólną zasługą wszystkich bibliotekarzy tworzących katalog NUKAT - posługiwania się wspólną kartoteką haseł wzorcowych i ujednoliconymi zasadami tworzenia rekordów bibliograficznych. Dane NUKAT są spójne i tworzone według światowych standardów, co pozwala bardzo sprawnie przetwarzać i dopasowywać je w takiej skali do rekordów tworzonych w różnych bibliotekach na świecie.
Cieszy nas także świadomość niewątpliwych korzyści, jakie z tych w sumie niewielkich zmian popłyną dla użytkowników bibliotek.

 

Szanowni Państwo,

zapraszamy na kolejne konsultacje online, które odbędą się jak zbierze się odpowiednia liczba pytań. Zachęcamy do zadawania nam pytań na stronie https://centrum.nukat.edu.pl/pl/warsztat/konsultacje, na które odpowiemy na wspomnianym spotkaniu

Serdecznie zapraszamy!

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy do udziału w corocznym spotkaniu bibliotekarzy systemowych bibliotek współpracujących z katalogiem NUKAT, które w tym roku odbędzie się 8 grudnia 2023, oczywiście w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Szczegółowy program dostępny jest pod linkiem.


W czasie dorocznego spotkania, oprócz informacji nt. prac prowadzonych w bazie katalogu NUKAT, zastanowimy się wspólnie nad przyszłością katalogu oraz nad alternatywnymi rozwiązaniami, które mogą być wykorzystane do jego prowadzenia. Zachowując pluralizm i pozostając w zgodzie z hasłem „mikrofon dla każdego” oddamy głos przedstawicielom firm wdrażających rozwiązania open-source w polskich bibliotekach.


Chcemy, aby przedstawiciele dostawców zaprezentowali możliwości swoich systemów oraz swoje wizje katalogu centralnego, który służyłby bibliotekom nadal chcącym współpracować i współdzielić koszty opracowania dokumentów. Nie zapominamy też o czasie na dyskusję nad zaprezentowanymi rozwiązaniami i ich słabymi stronami. Doświadczenie bibliotekarzy w połączeniu z twórczymi pomysłami informatyków może przynieść świetne rezultaty. Bardzo w to wierzymy.


W drugiej części spotkania zaprezentujemy efekty całorocznych zmian związanych z dostosowaniem zasad do wymagań Biblioteki Narodowej oraz inne projekty, nad którymi obecnie pracujemy. Chcemy także przedstawić Państwu widoki na przyszłość Centrum NUKAT i możliwe działania w roku 2024 i w kolejnych latach, jeśli spełniony będzie warunek jego trwania.


Pytania i wątpliwości związane z udziałem prosimy przesyłać e-mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Raz jeszcze zapraszamy do udziału i do zobaczenia w BUW!

Z wyrazami szacunku,

Zespół Centrum NUKAT

Szanowni Państwo,
 
jak zapowiadaliśmy na ostatnich konsultacjach (11 października br.) z dniem 23 października 2023 roku wprowadzamy nową listę określeń rodzajów współpracy zgodną ze stosowaną w katalogu Biblioteki Narodowej. Jednocześnie informujemy, że w przypadku modyfikacji rekordów mogą Państwo, ale nie muszą uaktualniać określeń rodzaju współpracy w rekordach. My bowiem (z racji na bardzo dużą liczbę rekordów bibliograficznych do zmiany) nie zdecydowaliśmy się na razie na automatyczną meliorację.
 
Jeśli będą mieli Państwo pytania dotyczące nowej listy, to prosimy wpisywać je do formularza na stronie konsultacji, najlepiej z numerem systemowym rekordu bibliograficznego, którego dotyczy pytanie.
Z poważaniem
Centrum NUKAT
 

 

logo

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
ul. Dobra 56/66
00-312 Warszawa

(+48) 22 55 25 351

(+48) 22 55 25 330

nukat@uw.edu.pl

© 2021 NUKAT. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka cookies | Mapa strony | Deklaracja dostępności