Szanowni Państwo!
Tak jak zapowiadaliśmy, zapraszamy na szkolenia/prezentacje dotyczące poruszania się w systemie Koha. 
Na razie zaplanowaliśmy 3 terminy tego samego wprowadzającego szkolenia (14, 15 i 17 stycznia), ale w razie potrzeby będziemy organizować kolejne (jeśli będzie trzeba, także w godzinach nieco późniejszych). Jak sygnalizowaliśmy, w pierwszej kolejności zapraszamy do udziału w szkoleniach osoby, które do tej pory nie miały okazji pracować w systemie Koha. To szkolenie będzie wprowadzeniem do poruszania się po panelu bibliotekarza, możliwościach wyszukiwawczych oraz po dodatkowych funkcjach w systemie. 
Dostaną Państwo w czasie tego pierwszego szkolenia login i hasło, co pozwoli samodzielnie poruszać się po systemie, dzięki temu będzie można nauczyć się jak on funkcjonuje. Jednocześnie informujemy, że dopiero kolejne szkolenie poświęcimy pracy w bazie, w module katalogowania. Więcej szczegółów i linki do szkolenia zostały rozesłane e-mailem do bibliotekarzy systemowych. 
Serdecznie zapraszamy!
zespół Centrum NUKAT

Szanowni Państwo!

Po migracji do nowego systemu Koha, rekordy bazy NUKAT zyskały nową postać, co jest wynikiem przede wszystkim wprowadzenia rozwiązań zgodnych z formatem MARC21. Poniżej publikujemy wykaz zmian, które zostały wprowadzone w rekordach bazy NUKAT.

 

KHW

  1. ustawienie zgodnej z formatem wartości 008/11 ('z') dla jhp KABA i DBN oraz dodanie do pola 040 podpola $f (kaba lub DBN)
  2. standaryzacja pola 024 (w podpolu $a sam identyfikator, URI w podpolu $1)
  3. "uniwersalizacja" rekordów khw, które w polu 008/14 miały wartość ‘a’ i nie zawierały w polu 1XX podpola $l z wersją językową (dotyczy nazw osobowych i haseł autor.tytuł, nazw korporatywnych ciał zbiorowych i imprez, tytułów ujednoliconych anonimów klasycznych i ksiąg świętych)
  4. uporządkowanie niestandardowego pola 472, czyli przeniesienie terminów angielskich i francuskich do właściwych pól 4XX, z zachowaniem możliwości wyszukiwania przez te warianty

 

BIB

  1. przeniesienie numeru kontrolnego NUKAT do pola 001
  2. zgodne z formatem użycie pola 035 do zapisania innych numerów kontrolnych (aktualnie tylko OCLC – numery przeniesione z pola 993)
  3. usunięcie (zastąpienie spacją) kodów 'b' i 'c' w LDR/19
  4. w rekordach zgodnych ze standardem RDA zmeliorowano zawartość podpola $e z określeniami współpracy, zgodnie z wykazem BN
  5. zgodne z formatem MARC21 uzupełnienie w polach 76X-78X podpola $w kodem organizacji (NUKAT)
  6. w polach 6XX (z wyjątkiem pól z etykietą 658) zgodne z formatem MARC21 ustawienie drugiego wskaźnika z wartością ‘7’ oraz dodanie podpola $2 z odpowiednim oznaczeniem tezaurusa (kaba lub DBN)
  7. usunięcie podpola $2 z pól 38X i 658
  8. dodanie systemowego pola 942 zawierającego określenie typu dokumentu
  9. dodanie systemowego pola 999 zawierającego numer Virtui z pola 001 (podpola $c Biblionumber i $d Biblioitemnumber zawierają w NUKAT tę samą wartość) - pole widoczne w widoku „Podgląd MARC” w panelu administratora
  10. przeniesienie poza rekordy „symboli” bibliotek – dodanie symbolu nie będzie, dzięki takiemu zabiegowi, traktowane jak modyfikacja rekordu bibliograficznego

 

Z poważaniem,

zespół Centrum NUKAT

Szanowni Państwo!

Licencja Centrum NUKAT na korzystanie z systemu Virtua kończy się dnia 31 grudnia 2024, dlatego niezbędna jest zmiana oprogramowania bazy NUKAT, która wiąże się niestety z czasowym wstrzymaniem katalogowania we wspólnej bazie. Niewątpliwie będzie to czas dłuższy niż tylko grudzień 2024. W tym czasie biblioteki będą mogły pobierać dane z bazy Biblioteki Narodowej, jeśli właściwy opis się tam znajdzie lub katalogować lokalnie, jeśli opisu nie będzie w "Połączonych katalogach". Po uruchomieniu systemu Koha i jego podstawowych funkcji, takie przygotowane lokalnie, ale zgodnie z zasadami BN, rekordy deskryptorów i rekordy bibliograficzne, będą przejmowane z katalogów lokalnych do wspólnej bazy.

Od początku stycznia 2025 będzie możliwe korzystanie z zasobu NUKAT za pomocą kopiowania rekordów przez protokół Z39.50. Po uruchomieniu dodawania symboli rekordy zostaną uzupełniane symbolami na podstawie identyfikatorów, jakimi nadal pozostaną numery kontrolne bazy NUKAT. Trwają już prace nad aplikacją, która ułatwi bibliotekarzom dodawanie/usuwanie symboli, bez konieczności każdorazowego modyfikowania rekordów bibliograficznych.

Wraz z uruchomieniem nowego katalogu NUKAT podstawowym źródłem rekordów bibliograficznych powinny być dane bazy „Połączonych katalogów” Biblioteki Narodowej pobierane do katalogu wspólnego, a następnie do katalogu lokalnego. A w związku z tym, deskryptory Biblioteki Narodowej także będą musiały powoli zastępować rekordy CKHW. To nieuchronny proces, który jednak potrwa z pewnością kilka lat.

Poniżej przedstawiamy harmonogram pracy w bazie NUKAT w grudniu 2024 i w pierwszych dniach stycznia 2025.

 

Z wyrazami szacunku,

Zespół Centrum NUKAT

 

 

Szanowni Państwo!

Wraz ze zbliżającym się zakończeniem pracy w systemie Virtua, na czas wdrożenia i uruchomienia bazy katalogu NUKAT w oprogramowaniu Koha, chcemy zaproponować Państwu warianty postępowania. 

Każda z bibliotek musi indywidualnie wybrać najlepsze dla swojej organizacji rozwiązanie uwzględniając swoją specyfikę funkcjonowania.

 

Jeśli to możliwe w Państwa bibliotece, to proponujemy wstrzymać  katalogowanie na okres od 9 grudnia 2024 (poniedziałek) co najmniej do 8 stycznia 2025 (środa). Będzie to rozwiązanie najbezpieczniejsze dla Państwa katalogu lokalnego, a jednocześnie pozwoli zachować zgodność bazy lokalnej z katalogiem NUKAT. 

Jednak w sytuacji, gdyby wstrzymanie prac związanych z opracowaniem zbiorów nie było możliwe, to sugerujemy postępować zgodnie z następującą procedurą:

  1. Gdy poszukiwany rekord bibliograficzny jest w bazie NUKAT
  2. Sposób postępowania jak dotychczas przy kopiowaniu rekordów do bazy lokalnej.
  3. Pliki z rekordami khw będą udostępniane do 30 grudnia 2024.
  4. Gdy poszukiwanego rekordu bibliograficznego nie ma w bazie NUKAT, ale jest w katalogu BN lub w bazie „Połączone katalogi”
  5. Sprawdzić w bazie lokalnej, czy nie ma już w niej potrzebnych dla tego opisu rekordów khw i/lub deskryptorów.
  6. Pobrać z kartoteki NUKAT brakujące hasła khw związane z katalogowanym dokumentem (mogły zostać wcześniej utworzone do innego dokumentu).
  7. Pobrać z bazy BN brakujące rekordy deskryptorów.
  8. Pobrać opis z katalogu BN lub z bazy „Połączonych katalogów” do bazy lokalnej.
  9. Gdy rekordu bibliograficznego nie ma w bazie NUKAT, ani w bazach BN
  10. W miarę możliwości, zaleca się poczekać kilka dni, bo może opis pojawi się w jednej z dużych baz, wówczas postępować jak w pkt. A lub B.
  11. Sprawdzić w bazie lokalnej, czy nie ma już w niej potrzebnych dla tego opisu rekordów khw i/lub deskryptorów (mogły zostać wcześniej utworzone do innego dokumentu).
  12. Sprawdzić, czy w bazach NUKAT i/lub BN są potrzebne dla tego dokumentu rekordy khw i/lub deskryptorów.
  13. Pobrać z kartoteki NUKAT brakujące hasła khw i/lub z bazy BN brakujące deskryptory związane z katalogowanym dokumentem.
  14. Jeśli konieczne jest opracowanie dokumentu to zaleca się utworzyć lokalnie hasła khw (wg zasad obowiązujących w NUKAT), a następnie rekord bibliograficzny zgodnie z dotychczasowymi zasadami (połączenie zasad obowiązujących w katalogu NUKAT z elementami zasad Biblioteki Narodowej).

Wierzymy, że ta sytuacja nie zniechęci Państwa do dalszej współpracy w katalogu NUKAT, nad którego przeniesieniem do Koha, cały czas pracujemy. Chcemy przygotować przyjazne środowisko pracy i prezentację danych, która ułatwi docieranie do poszukiwanych zasobów użytkownikom. Bardzo dziękujemy za wszelkie życzenia powodzenia w tych działaniach, które nieustannie do nas docierają.

W razie pytań pozostajemy do dyspozycji. 

Zapraszamy też do dyskusji w czasie spotkania bibliotekarzy systemowych w dniu 12 grudnia br. Nie mamy wątpliwości, że tematów nam nie zabraknie!

Z wyrazami szacunku,

zespół Centrum NUKAT

Szanowni Państwo!
Miło nam powiadomić, że na spotkaniu w dniu 11.X.2024, członkowie Zespołu Koordynacyjnego NUKAT zaakceptowali zaproponowany przez Centrum NUKAT plan działania na najbliższe trzy miesiące. Jest to początek prac związanych z przekształceniami w Centrum NUKAT, zmianą systemu bibliotecznego (Virtua nie jest już rozwijana) i przygotowaniami do dalszego funkcjonowania katalogu NUKAT w oprogramowaniu Koha. Rok 2025 będzie dla katalogu NUKAT rokiem wielkiej zmiany! Rozpoczęły się już niezbędne prace w nowym środowisku, związane z uruchomieniem przestrzeni katalogowej, ustawieniami bazy oraz przygotowaniami do reorganizacji współpracy. 
Nadal dane w katalogu NUKAT, dzięki stosowaniu zasad katalogowania Biblioteki Narodowej, będą w pełni przygotowane do wymiany między katalogami, a w przyszłości możliwe do importu do bazy "Połączonych katalogów", o co nieustannie zabiegamy. 
O szczegółach zmian będziemy Państwa informować.
Z wyrazami szacunku
                         Zespół Centrum NUKAT
logo

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
ul. Dobra 56/66
00-312 Warszawa

(+48) 22 55 25 351

(+48) 22 55 25 330

nukat@uw.edu.pl

© 2021 NUKAT. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka cookies | Mapa strony | Deklaracja dostępności